С бюджет от 26,2 милиарда евро, допълнени с около 2,2 милиарда евро по линия на външните инструменти на ЕС, обновената програма „Еразъм+“ ще се използва за финансиране на проекти за мобилност с учебна цел и за трансгранично сътрудничество за 10 милиона европейци от всички възрасти и от всякакъв произход. Тя ще има за цел да бъде още по-приобщаваща и да подкрепя екологичния и цифровия преход, както е посочено в европейското пространство за образование. Чрез „Еразъм+“ ще се подпомага и устойчивостта на системите за образование и обучение в условията на пандемията.
Новата програма „Еразъм+“ предоставя възможности за периоди на обучение в чужбина, стажове, чиракуване и обмен на персонал във всички области на образованието, обучението, младежта и спорта. Програмата е отворена за ученици, студенти, учащи в професионални училища, възрастни учащи, участници в младежки обмен, младежки работници и спортни треньори.
Освен за мобилност, средствата по „Еразъм+“ ще се използват и за проекти за трансгранично сътрудничество. Те могат да бъдат между висши учебни заведения, училища, институти за подготовка и обучение на учители, центрове за обучение на възрастни, младежки и спортни организации, доставчици на професионално образование и обучение и други участници в сферата на образованието.
Основните характеристики на програма „Еразъм+“ за периода 2021—2027 г. са:
Чрез действията по линия на „Еразъм+“ за повишаване на устойчивостта в контекста на пандемията ще се мобилизират усилията на стотици хиляди училища, висши учебни заведения, институти за професионално обучение, преподаватели, млади хора, младежки и спортни организации, представители на гражданското общество и други заинтересовани страни. Програмата ще помогне за ускоряване на въвеждането на нови практики за подобряване на качеството и пригодността на системите в сферата на образованието, обучението и младежта на национално, регионално и местно равнище в цяла Европа.
Хартата за висше образование „Еразъм“ (ECHE) осигурява общата рамка за качество за дейностите по европейско и международно сътрудничество, които дадено висше учебно заведение може да провежда в рамките на програма „Еразъм+“. Връчването на Хартата е необходимо условие за всички висши учебни заведения, установени в държави по програмата и желаещи да участват в дейности за образователна мобилност на физически лица и/или сътрудничество за иновации и добри практики по „Еразъм+“.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение и на нейното съдържание. Тази публикация отразява гледните точки на авторите и от Европейската комисия не може да се търси отговорност за начина, по който може да бъде използвана съдържащата се тук информация.