Опитната станция по земеделие в ЛОМ, Държавно предприятие, е основана през 1960 г. с Решение на БАН като научно звено към Централния научноизследователски институт по растениевъдство. През близо 54-годишната си история Станцията преминава през различни етапи и носи различни имена според предмета на дейността си и приоритетите на земеделското производство в района. От 1963 г. тя е преименувана в Комплексна опитна станция и влиза в състава на новообразуваната Академия на селскостопанските науки. Съгласно Закона за Селскостопанска академия и Устройствения правилник на ССА през 2008 г. КОС е трансформирана в Опитна станция по земеделие в Лом като Държавно предприятие и е вписана в Търговския регистър. Станцията осъществява научноизследователска, приложна и експериментално-производствена дейност в областта на растениевъдното производство при условията на специфичния почвен подтип карбонатен чернозем, разположен в Средния Крайдунавски почвено-географски район и съставляващ 22% от черноземите в страната.
Основни направления на научните изследвания
Звеното извършва консултации и научно обслужване, информационна и популяризаторска дейност на собствените си резултати и на световните постижения, използвайки различни форми за тази цел. Резултатите от нашите изследвания дават възможност да се разработят конкретни модели за оптимизиране на отделните елементи от агротехническия комплекс. С анализирането на получените вариантни решения ще се постигне актуализиране на конвенционалните технологии за растениевъдно производство, възстановяване и поддържане на агроекологичните ресурси, оптимизиране на енергийните разходи и осигуряване на устойчивост на доходите, както и да се изградят критерии за добри земеделски практики в района на карбонатния чернозем в Северозападна България.
Продукция и услуги, които предлага
Успоредно с научноизследователската и приложната дейност в Станцията функционира Експериментално-производствена база, която стопанисва близо 1800 декара земя и произвежда посевен материал и стокова продукция от пшеница, ечемик и слънчоглед.