Научните изследвания и иновациите са инвестиция в бъдещето. Под това мото мина официалната церемония за връчването на наградите в Конкурса за иновации. 49 продукта, научни разработки и технологии на 26 фирми и 11 научни института участваха в десетте раздела на конкурса тази година.
В Конкурса за иновации с диплом за иновативен продукт беше отличен Институт по зеленчукови култури „Марица“ – Пловдив. Той спечели с новия сорт салатни краставици „Тереза“, който успешно може да замести стария сорт „Гергана“ в раздел „Сортови семена и посадъчен материал“. Сортът се характеризира със силно развит хабитус и множество разклонения. Плодовете са с дължина 26 - 28 см, кората е тъмно зелена, покрита с редки нежни брадавички и бели шипчета. „Тереза“ съчетава изискванията за повишена продуктивност, устойчивост на болести, много добри морфологични и вкусови качества.
Институтът по розата и етеричномаслените култури - Казанлък съвместно с Института по тютюна и тютюневите изделия – с. Марково представи мъжки парфюм "Тютюн и рози" в разфасовки от 50 мл. и 100 мл. Парфюмът съдържа българско розово масло и екстракт от тютюн. Парфюмът грабна награда в раздел „Научна дейност и разработки“.
С диплом за иновативен продукт беше отличен и Институтът по царевицата - Кнежа с три нови хибрида царевица: „Кнежа 573“, „Кнежа 575“ и „Кнежа 651“, които са изключително търсени от фермерите.
В раздела „Научна дейност и разработки“ наградите връчи председателят на Селскостопанската академия проф. дн инж. Мартин Банов. Плакет и диплом получи Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Н. Пушкаров“ за инсталация за пречистване на слънчогледово масло с помощта на ултразвуково поле.
Проф. д-р Димитър Греков връчи отличията в раздела „Сортови семена и посадъчен материал“. Плакет и диплом получи Институтът по овощарство - Пловдив в Конкурса за иновации на АГРА 2022 с нов сливов сорт „Пагане“. Това е сорт от групата на ренклодите, официално признат от ИАСАС в края на 2019 г. „Пагане“ е получен от свободно опрашване на сорт „Алтановаренклода“, като събраните костилки са облъчени с 1000Re. Дървото е силнорастящо с разлата, рехава корона. Скелетната дървесина е здрава и добре гарнирана с плодни клонки.
Добруджански земеделски институт - Генерал Тошево представи най-новите си сортове и хибриди зърнено-житни култури, бобови култури и слънчоглед и спечели с първия български хибрид слънчоглед, устойчив на паразита синя китка, раса Н „Красела“.
Председателят на Селскостопанската академия проф. Мартин Банов посочи, че този конкурс на практика осъществява връзка между науката и бизнеса. На церемонията присъства и заместник-министърът на земеделието Момчил Неков, който заяви, че Министерството на земеделието си е поставило за цел да върне на трапезата забравения в последните години вкус на родните продукти от български сортове и посадъчен материал. Целият процес трябва да е диктуван от желанието на потребителите, а иновациите ще му дадат реален тласък.