Полезният модел „Интегрирана система за дистанционно определяне на състоянието на посеви на земеделски култури” получи една от големите награди (Плакет) в Конкурса за иновация на Международната селскостопанска изложба АГРА 2020. Изобретението е съвместна разработка на учени от системата на Селскостопанска академия, работещи в Институт по почвознание, агротехнологии и защита на растенията (ИПАЗР) „Н. Пушкаров”- София, и техни колеги от Институт за космически изследвания и технологии към БАН (ИКИТ-БАН). Притежава Свидетелство за регистрация от Патентното ведомство Рег. № 3283 U1/ 7.11.2019 г. със срок на действие до 23.06.2023 г.
Създадена, експериментално тествана и патентно защитена, Интегрираната система за дистанционно определяне на състоянието на посеви на земеделски култури приложима на локално ниво. Тя включва: система за събиране и предварителна обработка на данни с 5 модула; система за генериране на картографски продукти със 7 модула и сървър за обработка и анализ на данни и многоканални изображения. Интегрираната система осигурява създаването на оценъчни карти и графики. С нея се получава подробна количествена и качествена оценка, както за параметри, характеризиращи растежа, развитието и формиране на продуктивността на посевите, така и за общото състояние на наблюдаваната земеделска култура. Оценъчните картографски продукти, съставени на ниво поле, осигуряват и възможност за постоянен контрол на въздействието от взетите мерки за подобряване на състоянието на земеделските култури с цел вземане на информирани решения от фермерите.
Интегрираната система за дистанционно определяне на състоянието на посеви на земеделски култури е създадена от екип от секция „Дистанционни изследвания и ГИС” към ИКИТ-БАН – проф. Е. Руменина, доц. Г. Желев, доц. П Димитров, доц. Л. Филчев, ас. И. Каменова, гл. ас. А. Гиков и учени от ИПАЗР „Н. Пушкаров“ – проф. М. Банов, проф. В. Кръстева, доц. М. Керчева и доц. В. Колчаков. Тя е патентно защитена (Патент № 3283 U1 / 27.09.2019). Патентопритежател е ИКИТ-БАН.
Тестовете с нея са направени на територията на област Плевен. Избрани са полета, засети със зимна пшеница (Triticum aestivum L.) сорт „Енола“. За всички тестове са избрани едни и същи параметри на посева, които ще бъдат измервани като се използват данни, получени от многоканални сензори за дистанционно наблюдение: "Количество свежа надземна фитомаса" (g/m2) или "Количество суха надземна фитомаса" (g/m2), „Съдържание на азот в растенията“ (g/m2), „Индекс на листната повърхност“ (m2/m2), „Дял на абсорбираната фотосинтетично активна радиация“, „Дял от повърхността на почвата покрита с растителност“.
По време на получаването на данни от многоканални сензори са проведени полеви измервания и наблюдения, и събиране на проби за лабораторни анализи с цел валидиране на изготвените продукти.
Крайни резултати от прилагане на Полезния модел:
Карти на общо състояние на посев от зимна пшеница в три полета съставени с използване на данни получени от безпилотен летателен апарат (senseFly eBee Ag) с многоканална камера „Parrot Sequoia”.