Българка взе участие в едно от най-престижните събития в света, посветено на говеждото от японската порода Вагю (Wagyu beef), а именно годишната конференция WagyuEdge 2025, организирана от Австралийската Вагю асоциация (Australian Wagyu Association). Събитието се проведе в Пърт, Западна Австралия. България беше представена от докторант Деница Драгомирова от Земеделски институт (ЗИ) – Стара Загора, част от Селскостопанска академия, и д-р Марин Маринов, основател и собственик на ферма Elena Wagyu.
Конференцията събра водещи производители, селекционери и експерти от цял свят. Участието на нашите представители позволи изграждането на ценни международни контакти, обмяна на опит и задълбочено запознаване с най-новите тенденции във Wagyu индустрията, генетиката и развъждането на говеда от породата Вагю. В една от презентациите, посветена на глобалното разширяване на производството на говеда от породата Вагю, България беше спомената като част от нововъзникващите региони в сектора – редом със Скандинавия, Полша, Румъния и балтийските държави. Това е първа стъпка към утвърждаването на страната ни като потенциален участник на световната Вагю карта.
По време на конференцията бяха посетени водещи ферми и производители, сред които:
Australian Wagyu Association – официална среща с председателя на асоциацията и разговори за ролята на новите производители в глобалната Wagyu общност
Irongate Premium Wagyu Beef, Stone Axe Wagyu – обиколка и презентация, фокусирана върху управлението на едни от най-прецизно подбраните Wagyu стада
Pardoo Wagyu – най-голямата говедовъдна ферма с площ 8 000 000 дка и над 60 000 животни от породата Вагю, както и развъдната ферма за породите Вагю и Брахман Anna Plains Station.
Междувременно на 15 май Земеделски институт – Стара Загора ще проведе демонстрация на тема „Системи за хранене на преживни и непреживни животни“ по Проект BG 06RDNP001-1.004-0016 „Интелигентно животновъдството“ по Подмярка 1.2 „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014-2020. Желаещите да вземат участие може да се обадят на тел: 0896 662 760 – Караиванова или на посочените в програмата телефони.