img

Високотехнологично осеменяване в Научен център по земеделие – Търговище

02.09.2024

Осеменени са 50 броя овце от Североизточно българска тънкорунна порода - Шуменски тип.

В овцефермата в Научен център по земеделие - Търговище, който е част от Селскостопанска академия, се проведе интраутеринно осеменяване след индуциране на еструса на 50 броя овце от Североизточно българска тънкорунна порода - Шуменски тип. Животните са със здрава конституция и добър екстериор. Главата е с права профилна линия, шията е замускулена. Гръдният кош е широк и дълбок, а гърбът е равен и дълъг. Краката са здрави. Руното е бяло и затворено. Краката, главата и корема са добре зарунени. Овцете са с тегло 65 кг - 70 кг, а кочовете 110 кг - 120 кг. Средният настриг на вълна е 7,5 кг - 8,5 кг при овцете и 15 кг -16 кг при кочовете. Плодовитостта е в рамките на 125% - 135%. Средната млечност за лактационен период е 95 литра - 100 литра. 

Използван е дълбоко замразен семенен материал от кочове на породите Австралийски меринос и Борула. Това разказа Надежда Христова от НЦЗ - Търговище. Внасянето на нови компоненти на наследственост в генетичните структури на стадото има положителна страна. Чрез него се намалява негативният ефект от крайните форми на хомогенния подбор - инбридинга. Изкуственото осеменяване се осъществява чрез аплициране на предварително получена, преценена и обработена семенна течност в половия апарат на женското животно, чрез инструменти за целите на репродукцията и генетичния прогрес. Основното предимство при този метод е ефективната селекция. Чрез създаване на добра организация и групиране на стадата през случния сезон е напълно възможно и реално да се извърши изкуствено осеменяване на няколко десетки хиляди овце за кратък период от време. Изкуствено осеменяване на овце със замразена семенна течност чрез лапароскопския метод осигурява висока заплодяемост - между 70% и 80%, но изисква голяма прецизност и много висока квалификация на специалистите, които ще го прилагат, специален инструментариум, хормонални препарати и други консумативи.

Целта е по този начин да се подобри генетичната структура на породата, което ще допринесе за по-ефективно управление на инбридинга.