img

Стартира БИОИЙСТ ХЪБ България

04.12.2024

На 3 декември 2024 г. в хотел ЕКСПО София, град София в хибриден формат се проведе учредителната среща на БИОИЙСТ ХЪБ България.

Мероприятието бе организирано от Селскостопанска академия по проект „Стимулиране трансформацията на биоикономиката за регион БИОИЙСТ” (BOOSTing the bioeconomy transformation FOR (4) the BIOEAST region (BOOST4BIOEAST)), финансиран в рамките на програма „Хоризонт Европа“ на Европейския съюз. Проектът е разработен в подкрепа на Инициативата БИОИЙСТ, учредена от 11 страни от Централна и Източна Европа. Представителите на България в Инициативата са Министерството на земеделието и храните и Министерството на образованието и науката.

Срещата бе открита с презентация на генералния секретар на Инициативата БИОИЙСТ г-н Барна Ковач, а приветствени думи към участниците поднесоха зам.-министърът на земеделието и храните г-н Иван Капитанов и председателят на Селскостопанска академия проф. Виолета Божанова.

Зам.-председателят на ССА проф. Илиана Начева предостави информация за целите и мисията на БИОИЙСТ ХЪБ България, а проф. Красимира Кънева от ССА, в качеството си на Национална контактна точка по Инициативата БИОИЙСТ, представи Стратегията за биоикономика – предизвикателства и приоритети.

Участници в учредителната среща бяха  представители от МЗХ, БАН, АУ – Пловдив, звена на ССА, НПО, бизнеса, както и земеделски производители.

В интерактивния панел на срещата бяха дискутирани и очертани възможностите, предизвикателствата и иновациите, свързани с биоикономиката в България.

БИОИЙСТ ХЪБ България се създава с цел да подкрепи развитието на устойчива и конкурентоспособна биоикономика, обединявайки всички заинтересовани страни – представители на правителството, индустрията, академичните среди, производителите на биомаса, асоциации на производителите, изследователски институции и НПО.

Основно БИОИЙСТ ХЪБ България си поставя следните цели:

  •       Подпомагане на създаването и прилагането на Национален план за действие за биоикономика;
  •        Създаване на функционална структура с активна ангажираност на членовете;
  •        Разработване на стратегически документи и препоръки за политики;
  •        Насърчаване на инициативи, ръководени от заинтересованите страни, за справяне с предизвикателствата на биоикономиката;
  •        Поддържане на диалог и координация между политиците, изследователите и индустрията;
  •        Създаване на мрежа, която улеснява участието и възможностите за финансиране от ЕС и международни проекти;
  •        Насърчаване на междусекторното сътрудничество и иновациите;
  •        Подпомагане на стартиращи фирми в областта на биоикономиката;
  •        Подобряване на обществената осведоменост и комуникация относно ползите от биоикономиката.

БИОИЙСТ ХЪБ България се очертава като водеща платформа за насърчаване на сътрудничеството, развитието на политиките и изграждането на капацитет в областта на биоикономиката.

Чрез съгласуване на националните приоритети с по-широката визия на Инициативата BIOEAST и на политиките на ЕС, платформата на БИОИЙСТ ХЪБ България ще допринесе за превръщането на България в модел за развитие на устойчива биоикономика.