img

Проект за интегриране на данни за водния баланс на почвата в симулационни модели реализира ИПАЗР

05.08.2024

Проектът стартира с полеви кампании за събиране на почвени и растителни проби.

Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ (ИПАЗР) работи по проект на тема „Интегриране на сателитни и наземни данни за компоненти на водния баланс на почвата и растителната покривка в модели за оценка на агроекологични рискове и земеделски практики за смекчаването им“, финансиран от ФНИ към Министерството на образованието и науката по Конкурс за фундаментални научни изследвания – 2023. Базова организация по проекта е ИПАЗР „Никола Пушкаров” към Селскостопанска академия с участие на учени от Института по космически изследвания и технологии към БАН, ИЗС „Образцов чифлик“ към ССА и Русенския университет „Ангел Кънчев“. 

Целта на проекта е да се оценят агроекологичните рискове и ефективността на земеделски практики за смекчаване на негативните последици от тях, като се интегрират сателитни и наземни данни за компонентите на водния баланс и растителната покривка в симулационни модели. Засушаванията, водната ерозия, загубата на хранителни вещества с подземните и повърхностните води в земеделието са екологични рискове, които се определят от природни и антропогенни фактори. За оценката на проявлението на тези рискове във времето и пространството е необходима информация за компонентите на водния баланс и щетите върху продуктивността на селскостопанските култури, качеството на почвата и водите. Свързването на тази информация в детерминистични модели, описващи процесите на водообмен и развитие на растенията, позволява решаването на тази задача, но изисква значителен обем данни за захранване, калибриране и валидирането на тези модели.

Проектът стартира с полеви кампании за събиране на почвени и растителни проби, инсталиране на автоматични станции Teros за непрекъснато регистриране на влажността и температурата на почвата и с маршрутно обследване на влажността в повърхностните слоеве с апарат FieldScout в два обекта в Североизточна България. 

Изследвани са варианти с прилагане на противоерозионни технологии в опитното поле край с. Тръстеник, Русенско и варианти с продълбочаване на почвата в с. Калипетропово, Силистренско при производствено отглеждане на пшеница, царевица и слънчоглед. Получените наземни данни за повърхностната почвена влажност ще бъдат сравнявани с данни, извлечени от сателити. Събира се необходимата за тази цел допълнителна информация за грапавостта на почвата. Извършва се редовно облитане с дрон с RGB камера, както и с термокамера за определяне на стреса от суша при растенията. Определя се листноплощния индекс и абсорбираната фотосинтетически активна радиация с Цептометър и емисиите на парникови газове с газ-анализатори за CO2 и N2O. Във всички изследвани варианти се определят физични, химични и  микробиологични показатели за качеството на почвата, оценяват се компоненти на водния баланс и показатели за разитието и добивите на културите. 

През годината предстоят още кампании, както и посещение на китайска делегация по международен проект на гл. ас. Елена Грънчарова. Това разказа доц. д-р Гергана Кунчева – заместник-директор на ИПАЗР „Никола Пушкаров“.