На 8 и 9 юли се проведе среща на колектива на Институт по царевицата - Кнежа с проф. д-р Гулнар Мирзабаева и Ерлан Абдразаков от Казахстански национален аграрен изследователски университет (KazNARU). В събитието се включи и доц. д-р Катя Узунджалиева, директор на Институт по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ и проф. д-р Веселина Машева, заместник-директор. И двете звена са част от институтите на Селскостопанска академия.
Основната дейност и научни направления от работата на Института по царевицата - Кнежа бяха представени от директора доц. д-р Наталия Петровска. След това учените и специалисти запознаха гостите със своите по-задълбочени проучвания и професионални сфери на работа. Голям интерес предизвика презентацията на проф. Мирзабаева за прилагането на нови технологии при отглеждане на ечемик в Република Казахстан. Гостите имаха възможността да посетят опитните, селекционните и демонстративни полета на ИЦ – Кнежа, както и семепроизводни посеви на български хибриди. На колектива на института беше връчен поздравителен адрес от името на KazNARU по случай 100-годишния юбилей.
От ИЦ- Кнежа благодарят на директора и заместник-директора на ИРГР - Садово за организираната среща и удоволствието да се запознаят и обменят опит с учени от Казахстан. Благодарности има и за колектива на Институт по царевицата - Кнежа за дейното и инициативно участие в проведените срещи. Домакините благодарят и на проф. Мирзабаева и младия учен Ерлан Абдразаков за проявения искрен интерес, ентусиазъм и открит диалог по обмен на добри практики.
Основната цел на Казахстанския национален аграрен изследователски университет е да интегрира науката и промишлеността, да създаде проводници за комерсиализация на интелектуалната собственост и технологични продукти и да обучи висококвалифициран научно-педагогически персонал чрез основни и приложни научни изследвания и други научно-технически проекти. Университетът е съсредоточил ресурсите си и се е превърнал в ядрото на образователната, научната и иновативната среда на аграрно-индустриалното развитие, което значително влияе върху конкурентоспособността му в тази индустрия. В момента университетът успешно се интегрира в световното научно пространство, сътрудничи с водещи чуждестранни университети и научни центрове и реализира международни програми по глобални проблеми на човечеството като климатични промени, опазване на околната среда, безопасност на храните, недостиг на питейна вода и други.
„За нас беше чест и с удоволствие бихме ги посрещнали отново.“, споделиха от Институт по царевицата – Кнежа.