Открит ден в Института по лозарство и винарство - Плевен
Българският сорт „Рубин“ - в центъра на събитието
Екипът на Института по лозарство и винарство - Плевен посрещна гости по време на открит ден в научното звено. Поздрав и пожелания за ползотворна работа учените от Плевен получиха от проф. д-р Виолета Божанова, председател на Селскостопанска академия. Тя допълни, че през последните години ИЛВ - Плевен работи задружно, поставя си съизмерими общи цели и ги постига с общи усилия. За тези добри резултати очевидно е вложена една изключително модерна научна мисъл с модерни научни подходи, които са комбинирани същевременно с традиционните познания, които са изключително важни за нас като учени, допълни проф. Божанова. Трябва да отбележим респекта към дълбоките ни корени, от които черпим вдъхновение и знание, за да продължим напред. Но връщането към традициите и в случая темата на открития ден - виненият сорт „Рубин“, е изключително важно за ревитализиране на цялото ни общество и на икономиката, в региона на Плевен и в страната, заключи председателят на ССА.
Голям интерес от страна на учени и почитатели на виното събра откритият ден в Института по лозарство и винарство - Плевен, посветен на традиционния български сорт “Рубин”. Този червен винен сорт е създаден през миналия век в института в Плевен и е гордост за всички учени, споделиха по време на откриването на ден. В рамките на събитието гостите успяха да дегустират вина от различни изби от сорта “Рубин”, както и да се запознаят с полезните свойства на благородната напитка. Посетителите опитаха и сладолед, приготвен с вино от “Рубин”.
На 28 и 29 август учени от Института по лозарство в гр. Текирдаг, Република Турция, посетиха ИЛВ - Плевен. Визитата беше организирана по покана на ръководството на ИЛВ във връзка с провеждането на открития ден, посветен на винения сорт Рубин. Турските учени се запознаха с научно-изследователската и производствена дейност на ИЛВ. Те посетиха лабораторния комплекс и опитните лозови насаждения на института. На проведената среща на академичния състав на ИЛВ с гостите, бяха дискутирани актуални проблеми на лозарство и винарство в двете страни, както и бяха обсъдени възможности за сътрудничество и бъдеща съвместна научно-изследователска работа. 62 сорта винени и десерти сортове грозде от богатата колекция на института в Плевен бяха поднесени на гостите от екипа на доц. Емил Цветанов, директор на ИЛВ - Плевен. Интерес предизвикаха и последните сортове, разработени от специалистите - “Найден”, “Миро”, “Йоана”. Поздравителен адрес за празника изпрати и служебният министър на земеделието и храните д-р Георги Тахов. По думите му България е утвърдено име на винената карта на Европа и света, и инициативите на научната общност за презентиране и популяризиране на качествата на сортовете от винената ѝ листа, допринасят съществено за развитието на лозаро-винарския сектор, което е сред приоритетите на Министерството на земеделието и храните.
От Института по лозарство и винарство - Плевен разказаха, че винарската изба, която е част от сградата, е със статут на паметник на културата и няма как да се правят подобрения. Подобрения обаче се правят в голямата изба.