Нужно е да се промени посоката на развитие в селекцията и репродукцията в България, заяви за Агри.БГ проф. дсн Живко Асенов Кръстанов – ръководител на Научен отдел „Развъждане и технологии в говедовъдството“ в Земеделски институт - Стара Загора на Селскостопанска академия. Коментарът му е във връзка с безплатната работна среща на 18 октомври в Стара Загора с изпълнителния директор на ANAFIJ - най-голямата развъдна организация в Европа, контролираща над 5 милиона крави.
Един от основните проблеми, с които се сблъскват стопаните в България, е липсата на реален генетичен прогрес в повечето развъдни организации. Те често остават в застой, като не съумяват да използват наличните възможности и технологии, които да доведат до увеличаване на продуктивността и печалбите, заяви проф. Кръстанов. Той даде следния пример. Периодът между отелванията в България е 462 дни, докато в Чехия той е значително по-кратък – 395 дни, при значително по-висока средна млечност от 10 200 литра. В България същата стойност е малко над 8000 литра. Това означава, че чешките фермери извличат 1500-2000 евро повече печалба от всяка крава, без да включваме субсидиите, които са еднакви и за двете страни. Този показател ясно показва, че липсата на ефективна селекция и контрол върху генетичния прогрес води до директни финансови загуби за нашите фермери.
Друг сериозен проблем са генетичните промени, които настъпват при вноса на животни от чужбина. По този начин се губи контролът върху ключови характеристики, които влияят върху репродуктивността и продуктивността на популацията, като води до намаляване на ефективността на развъдните програми у нас.
Проф. Кръстанов сподели тезата си: развитието на генетичния потенцал за постигане на по-висок приръст и качество на месото също са ключови от икономическа гледна точка за месодайното говедовъдство. За да се промени това и да се осигури бъдеще за българското животновъдство, е необходимо да се създаде нов модел на селекционна дейност, който е фокусиран върху генетичния напредък и икономическите ползи за фермерите. Тук на помощ идва международното сътрудничество с водещи развъдни организации като ANAFIJ от Италия.
В тази връзка заповядайте на безплатна работна среща на 18 октомври в Стара Загора с изпълнителния директор на ANAFIJ - най-голямата развъдна организация в Европа, контролираща над 5 милиона крави.
Проф. Мартино Касандро, главен изпълнителен директор на ANAFIJ и експерт с опит в множество международни проекти, ще участва в работна среща, организирана от български селекционни асоциации и Земеделския институт в Стара Загора. Фермерите, желаещи да поговорите лично с италианския експерт и да научат повече за това, как ANAFIJ е изиграла ключова роля в селекцията на говедата в Турция, Португалия и други страни по света, може да заповядат на 18 октомври, от 10:00 до 13:00 часа в хотел „Верея”, Стара Загора. Входът е свободен, а знанията, които ще получат, може да се окажат безценни.
Идеята е да се създаде регионален проект с участието на други държави, който да може да бъде финансиран и който да допринесе за подобряване на дейността на развъдните организации у нас. Тази инициатива ще даде на фермерите нужните знания и инструменти за постигане на бърз генетичен прогрес, което ще доведе до увеличаване на техните печалби.
„Не можем да гледаме на селекцията като самоцел - тя трябва да бъде свързана с ясна икономическа полза за фермера”, подчертава проф. Кръстанов.
Една от посоките, в която ще се работи, е внедряването на А2 мляко в България. В момента над 80% от млякото, произвеждано в страната, е от типа А1, което се оказва по-трудно смилаемо за човешкото тяло. С преминаването към управление на генотипите на Бета казеина в популацията, фермерите биха могли да произвеждат по-здравословно мляко, което същевременно има и по-висок търговски потенциал.
Управлението на полиморфизма на протеините може също така да доведе до увеличаване на рандемана на сиренето с 5 до 8%. Това е от ключово значение, тъй като 75% от млякото, произведено в България, се използва за преработка в сирене. По-високият рандеман ще означава по-добра рентабилност и икономически ползи за производителите.
Информацията в уебсайта на АГРИ БГ: https://agri.bg/novini/prof-kriestanov-selekciiata-ne-e-samocel-tia-triabva-da-nosi-ikonomiceska-polza-za-fermera