img

Учени от Европа, Китай и Нова Зеландия посетиха Института по овощарство – Пловдив

26.09.2024

През септември се провежда ежегодната среща на консорциума по проект TUdi – „Transforming Unsustainable management of soils in key agricultural systems in EU and China. Developing an integrated platform of alternatives to reverse soil degradation“ – в превод: „Трансформиране на неустойчивото управление на почвите в ключови земеделски системи в ЕС и Китай. Разработване на интегрирана платформа от алтернативи за обръщане на деградацията на почвата“. Проектът е финансиран по Horizon 2020 - Програма Хоризонт 2020“. Партньор в проекта от страна на България е Нов български университет. Целта на проекта е да развие, усъвършенства и популяризира стратегии за оздравяване на почвата в три основни селскостопански системи и типологии на фермите в Европа, Китай и Нова Зеландия. 

Като част от програмата участниците в работната среща посетиха Института по овощарство – Пловдив към Селскостопанска академия. Те бяха посрещнати от ръководството и се запознаха с научно-изследователската дейност и структирата на института. По време на визитата се проведе дискусия относно резултатите, постигнати по различните работни пакети на проекта, с участието на учени от института. Особено внимание беше отделено на демонстрация по резитба в ябълково насаждене и посещение на лабораториите на института, което даде възможност за практическо запознаване с текущите научни разработки и изследователския колектив.

Проектът ще развие здравословни и продуктивни селскостопански екосистеми, което е сред най-предизвикателните цели на ООН за развитие до 2030 г., включително нулев глад, липса на бедност, действия в областта на климата и живот на сушата. За да направи това, TUdi разчита на 15 изследователски институции и МСП от цял свят, както и на мрежа от 42 сътрудничещи организации на заинтересовани страни и 66 наблюдавани ферми, в които са проведени дългосрочни експерименти. В световен мащаб около два милиарда души и 1,9 милиарда хектара земя са засегнати от деградацията на земите. Прогнозните разходи за световната икономика са между 18-20 трилиона щатски долара годишно. Европейската комисия изчислява, че текущо прилаганите практики за управление водят до около 60-70% нездравословни почви в рамките на ЕС. Освен това се идентифицират и проценти нездравословни почви, породени от лошо дефиниране на проблеми, свързани със замърсяването.