На 9 юли Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията (ИПАЗР) - София към Селскостопанска академия проведе поредния научен семинар с актуална лекция от изследователската практика на Лабораторията си по радиоекология и радиоизотопни изследвания. Основна цел на лектора ас. д-р Радослава Лазарова, бе да представи извършваните от учените на Института проучвания на съдържанието на техногенни и естествени радионуклиди в почви и води от райони на страната.
Научни изследвания за тази цел се провеждат в две основни направления:
1. Определяне на съдържанието на естествени и техногенни радиоактивни елементи в почви, води и растения от реперирани (от мониторинговата мрежа) обекти в страната;
2. Определяне съдържанието на уран, радон, тритий, обща алфа- и бета- активност и обща индикативна доза в питейни води от страната в съответствие с изискванията на Наредба 9 за качеството на питейните води.
За изпълнението на така поставените цели се учените от Института извършват изследователска работа в следните насоки:
В лекцията на ас. д-р Лазарова бяха представени резултати от последните три години за съдържанието на естествени радионуклиди от уран-радиевото и ториевото семейство и техногенни радионуклиди (цезий-137 и стронций-90) в почви от мониторинговата мрежа в страната. Тя обхваща: 27 реперирани точки за пробоотбор по поречието на Дунав - източно и западно от АЕЦ “Козлодуй” – от Ново село, Видинско до гр. Силистра, 25 реперирани обекта от района на Родопите, 10 по поречието на р. Места и 4 обекта в Софийското поле.
От получените данни бяха направени следните изводи:
От представените резултати учените от заключим, че в последните години не се наблюдава замърсяване, както в резултат от аварийни ситуации, така и от неконтролирани изхвърляния на радиоактивни отпадъци
Лабораторията по радиоекология и радиоизотопни изследвания към ИПАЗР „Никола Пушкаров” е акредитирана от Изпълнителна агенция „Българска служба по Акредитация” по БДС EN ISO/IEC 17025:2006 и е избрана за Национална референтна лаборатория в областта на радиометричните изследвания по силата на Регламент 862/ЕС/2006.
През юни 2019 година беше проведен планов надзор в съответствие с процедура за преакредитация на Лабораторията по новия стандарт 17025:2018. В практиката на Лабораторията са въведени валидирани лабораторни методики в съответствие с неговите изисквания.
В Лабораторията се осъществява и радиационен контрол на питейни води от различни райони на сраната в съответствие с изискванията на Наредба 9 за качеството на водите.
През 2018 година в Лабораторията са анализирани над 375 водни проби от различни райони в България по показатели - естествен уран, радон, тритий, обща алфа и бета активност и обща индикативна доза.
Повишено съдържание на естествен уран беше установено в 5 проби (над 0,03 mg/l) и обща алфа-активност в 13 проби (над 0,1 Bq/l).
От получените резултати от ИПАЗР обявиха, че могат да се направят следните заключения:
Лабораторията на Института ежегодно взема участие в междулабораторни сравнения, организирани от международни организации. През 2018 г. тя участва в две сравнения:
- за определяне съдържание на естествени и техногенни радионуклиди в матрици - вода, растения и почва, организирано от Международната агенция за атомна енергия, при което по всички показатели резултатите й бяха отлични;
- междулабораторно сравнение за определяне на радон-222 във води, организирано от Европейската комисия.
Резултатът от дейностите на Лабораторията по радиоекология и радиоизотопни изследвания на ИПАЗР - София към Селскостопанска академия е респектиращ и високо ценен от партньорите й в аграрната наука и практика у нас и в чужбина.