ДО
ДОЦ. Д-Р НАТАЛИЯ ПЕТРОВСКА
ДИРЕКТОР НА ИНСТИТУТ ПО ЦАРЕВИЦАТА - КНЕЖА
УЧАСТНИЦИТЕ В ЮБИЛЕЙНОТО ЧЕСТВАНЕ НА 100-ГОДИШНИНАТА НА ИНСТИТУТА ПО ЦАРЕВИЦАТА В КНЕЖА
П О З Д Р А В И Т Е Л Е Н А Д Р Е С
УВАЖАЕМА ДОЦЕНТ ПЕТРОВСКА,
Уважаеми домакини, колеги, гости и участници в 100-годишния юбилей на Института по царевицата в Кнежа,
За мен е чест и удоволствие да Ви поздравя от името на ръководството на Селскостопанска академия и нейните научни звена със 100-годишния юбилей на Института по царевицата в Кнежа и Златния век на българската царевична селекция.
Академичната ни общност преживява с радост и респект този празник и в контекста на 140-годишния юбилей на българската аграрна наука. За нас отбелязването на юбилейните годишнини е като фар, който осветява извървения път и маркира бъдещите посоки на научните търсения. Това не са само празници, а история, която ни респектира и вдъхновява да продължим градивния път на знанието, науката и новаторските решения в служба на земеделската практика.
През далечната 1924 г. далновидни политици, обществени дейци и образовани в чужбина агрономи, осъзнавайки важната роля на научните изследвания за земеделската практика и за икономическото развитие на младата следосвобожденска България, поставят амбициозното начало на Института по царевицата в град Кнежа. Вече цял век институтът успешно изпълнява ролята на единствен в страната научноизследователски център, специализиран в селекция и семепроизводство на най-важната зърнено-фуражна култура и агротехнологии за отглеждането ѝ.
Днешното юбилейно тържество е повод и възможност за нас, представителите на академичната общност, и гостите да си припомним забележителните му постижения през годините. В института са създадени над 110 хибрида царевица от всички групи на зрялост и направления на използване, а 38 хибрида от новото поколение са включени в сортовата листа на страната ни. Благодарение на задълбочените генетични проучвания на поколения учени са създадени и усъвършенствани технологии за производство на хибридни семена на основата на алтернативни типове цитоплазмена мъжка стерилност и възстановители на фертилността.
Споделям гордостта на академичната ни общност, че въпреки трудностите и предизвикателствата, през които премина земеделската ни наука, Институтът по царевицата не само съхрани традициите, знанието и генетичните ресурси, но продължи успешно да се развива и надгражда капацитета си. Впечатляващи са усилията на ръководството на института и колектива през последните години за разработването и изпълнението на амбициозната програмата за развитие на института под мотото „Да върнем българската селекция на родните земи“ и все по-ползотворното сътрудничество на института със земеделския бизнес.
Днес, в бързо променящия се съвременен свят с глобални кризи и предизвикателства, ние, аграрните учени, сме длъжни с общи усилия да съхраним нашето неповторимо наследство в търсене на новото и прогресивно знание за по-плодородна земя и по-висококачествени сортове и семена от земеделските култури. Днешните ни постижения и иновации в аграрната наука и подобрената държавна политика за управление на научните изследвания гарантират продоволствения суверенитет на България, адаптирането към климатичните промени, опазването на околната среда и съхраняване здравето на обществото ни.
Уважаеми колеги,
Имате заслужено основание да празнувате с приповдигнато настроение този забележителен 100-годишен юбилей в знак на благодарност и респект към историята и с чувство на изпълнен дълг за надграждането на познанията и обогатяването на палитрата от научни плодове.
Бъдете здрави, съзидателни, задружни и все по-успешни! Продължавайте да създавате и разпространявате нови, по-високопродуктивни и качествени хибриди царевица и технологични решения за устойчивото им производство със знания, вдъхновение и отговорност!
Проф. д-р Виолета Божанова – председател на Селскостопанска академия