Предстои Научна конференция с международно участие. На 5 и 6 декември в Нов български университет ще се проведе Научна конференция с международно участие на тема: „Екология и агротехнологии – Фундаментална наука и практическа реализация - бизнес модели за подобряване здравето на почвата“, както и честване на Световния ден на почвата. Събитията се организират от Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров" към Селскостопанска академия и Нов български университет. Мястото е в гр. София, ул. „Монтевидео” № 21.
Покана и заявка за участие в конференцията са обявени на сайта на института: http://www.issapp-pushkarov.org
Другите партньори на събитието са ФНТС - Научно-технически съюз на специалистите от земеделието и Българско почвоведско дружество.
Значението на Световния ден на почвата, като една от най-важните дати в календара на ООН, обединяваща учени, правителства, различни институции, неправителствени организации и широката общественост в общата грижа за почвата, е голямо. Почвата е жизненоважен природен ресурс, който осигурява основни екосистемни услуги, свързани със снабдяването с вода и хранителни вещества, регулирането на климата, биоразнообразието и секвестирането на въглерода. Реалността показва, че почвите са под антропогенен и климатичен натиск, между 60% – 70% от почвите в Европа и около 1/3 по света са засегнати от деградация и държавите трябва да възприемат подходи за устойчиво развитие и управление на този ограничен, незаменим и невъзобновим природен ресурс. Всяка година в Европейския съюз се губят около 1 милиард тона почва от ерозия, което води до загуба на селскостопанска продукция в размер на 1,25 милиарда евро годишно. Почвите са засегнати също от намаляване на органично вещество, замърсяване, загуба на биологично разнообразие, уплътняване и запечатване, в резултат на неустойчиво земеползване и управление, както и прекомерна експлоатация и урбанизация.