img

Институтът по животновъдни науки – Костинброд участва в кръгла маса за състоянието на животновъдството

30.08.2024

„Състояние на животновъдството, проблеми и перспективи за развитие на отрасъла“ събра учени от България, Украйна и Молдова

Кръглата маса „Състояние на животновъдството, проблеми и перспективи за развитие на отрасъла“ се проведе в онлайн формат и събра учени в сферата на животновъдството от България, Украйна и Молдова. Експертната общност обсъди състоянието на животновъдството, проблемите и перспективите за развитие на отрасъла в тези страни. Програмата на кръглата маса очерта различни аспекти на животновъдството, включително приоритети за развитие на птицевъдството, опазване на генетичните ресурси в овцевъдството; иновативни разработки в храненето на добитъка; приоритети за развитие на птицевъдството; регулиране на микроклимата на животновъдните помещения и др.

Учените коментираха, че днешните предизвикателства изискват адекватни, включително научни, отговори. Това важи особено за животновъдната индустрия. Заместник-директорът на Институт по животновъдни науки – Костинброд, част от Селскостопанска академия, доц. д-р Иван Янчев произнесе встъпително слово пред колегите си, както и доклад на тема „Европейски документи и директиви. "Зелена сделка" и размисли в България“. Проф. д-р Николай Марков от Институт по планинско животновъдство и земеделие – Троян и Лабораторията по „Сензорна диагностика на храни и напитки" към Селскостопанска академия, представи доклад на тема: „Състоянието на животновъдния отрасъл в Република България, проблеми и задачи. Организация на управлението на животновъдството. Проблеми на кадрите на висшето зоотехническо образование". 

Участниците в кръглата маса стигнаха до обща гледна точка относно необходимостта от консолидиране на усилията на научните институции, по-специално техния научен потенциал в структурната трансформация на животновъдния отрасъл в съответствие с глобалната концепция за устойчиво развитие на хранително-вкусовата промишленост, комплекс и продоволствена сигурност.

Участниците в кръглата маса акцентираха върху необходимостта от финансова подкрепа за съответните специализирани проекти за подобряване на развъдните качества на селскостопанските животни с цел подобряване и развитие на най-новите технологични методи и средства за производство, които спомагат за увеличаване броя на животните, подобряване на качеството и безопасност на крайните животински продукти.

Участниците се обединиха около изключителната роля на устойчивото развитие на животновъдната индустрия и необходимостта от:

• разпространение на знания, нови технологии, иновации;

• разработване на ефективен механизъм за взаимодействие с международните организации за гарантиране на продоволствената сигурност;

• стимулиране развитието на животновъдството чрез държавни програми;

• подобряване на системата за селекция и отглеждане на селскостопански животни;

• прилагане на мерки за опазване и възпроизводство на породите животни;

• разширяване на биоразнообразието на животните.

С провеждането на подобни събития присъстващите демонстрираха своята решимост да положат всички усилия за осигуряване на опазване на ресурсите, безопасност на храните и опазване на околната среда в съответствие с устойчивото развитие на селскостопанския отрасъл, включително интензифициране на процеса на подписване на споразумения за сътрудничество.

Резолюцията беше одобрена с подписите на всички участници в събитието.