img

Институт по земеделие – Кюстендил – 95 години традиция и опит в овощарството

30.09.2024

Институтът по земеделие – Кюстендил към Селскостопанска академия, отпразнува 95 години от създаването си на Празника на плодородието, с който  Кюстендил празнува щедростта и изобилието на природата.

Този уикенд Кюстендил – „Овощната градина на България“, беше по-ярък и по-изобилен от всякога поради Празника на плодородието. Официалното начало на празника даде кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов с приветствие към жителите и гостите на града. Пъстрите събития се организираха със съдействието на Института по земеделие – Кюстендил, а финансовата подкрепа дойде от Министерство на културата, от спонсорите на събитието и от фирмите, подсигурили вкусни кюстендилски продукти за празника.

Официални гости бяха председателят на 50-то  Народно събрание г-жа Рая Назарян, председателят на Общинския съвет г-н Димитър Велинов, областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски, Негово Преосвещенство Велбъждският епископ Исаак, ръководителят на Съвместния секретариат по Програмата за трансгранично сътрудничество Интеррег България – Северна Македония г-н Тони Якимовски, председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Виолета Божанова, директорът на Института по земеделие – Кюстендил доц. д-р Илияна Кришкова, кметът на Крива паланка г-н Сашко Митковски, народни представители, общински съветници и др.

Богатството на плодородната кюстендилска земя представи Институтът по земеделие – Кюстендил с 95-те сорта ябълки и 15-те сорта круши, които се отглеждат в региона. Институтът в Кюстендил съхранява над 450 различни сорта ябълки. Благодарение на усилията на жителите на града и околните села, както и на изследователите и научни ръководители, старите местни сортове продължават да съществуват и за идните поколения. „Всяка година Институтът показва най-новата си селекция. Тази година сме подали три сорта ябълки за признаване като нови български сортове. Очакваме след 3-4 години и одобрение от Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол. Те са с много добри качества и са устойчиви на болести“, каза проф. д-р Димитър Сотиров от ИЗ – Кюстендил. Той посочи, че Институтът има и своя разработка – палитра от хибриди, които се изпитват вече десетина години, като надеждите са от тях също да има признати нови сортове.
Стефан Вълдобрев и неговият бенд от приятели – Иван Лечев, Мирослав Иванов, Веселин Веселинов-Еко и Стоян Янкулов – Стунджи изпълниха едни от най-мелодичните си парчета, събрали в себе си сладко-соления вкус на лятото, слънцето, морето и любовта. Гостите на честването на „95 години Институт по земеделие – Кюстендил“ и Празника на плодородието се насладиха още на изпълненията на Радослав Владимиров, популярен със своите актьорски изяви на театралната сцена и телевизионния екран, но заявил себе си и като музикант. Площад „Велбъжд“ беше завладян и от артистичната Миа Д, която пренесе зрителите през своя жанров репертоар – от фолклор, през джаз и поп до съвременно R&B.