Създадена през 1892 г. опитната изба в Института по лозарство и винарство (ИЛВ) в Плевен на Селскостопанска академия, е призната за една от най-старите изби у нас. Избата е изградена към съществуващото вече в Плевен лозаро-винарско училище, а после преминава и към института, разказва пред АГРИ. БГ доц. Татяна Йончева, технолог и научен секретар на ИЛВ - Плевен.
В старата изба има и енотека, която представлява колекцията от вина. В нея се съхраняват експонати от първите реколти на самата изба от 1892 г. Днес тя е достъпна за всички любители на виното благодарение на екипа на Института по лозарство и винарство в Плевен.
„Институтът има две винарски изби - едната е производствена, където се произвеждат вината за продажба, и опитна, където се правят изследвания изцяло по научната работа в института“, уточнява доц. Йончева.
По думите й, самата изба е построена така, че е вкопана в склон и температурата по естествен начин целогодишно се поддържа в интервала 15-17 градуса. Стените на избата са покрити с благородна плесен, която е подобна на плесента в избите на район Токай в Унгария и която спомага за поддържането на оптимална относителна влажност, подходяща за съхранение, стареене и отлежаване на вината.
Институтът по лозарство и винарство е част и от винената карта, която представя най-добрите изби от Северозападна и Централна България и се организират редовно дегустации на собствено производство вина.
Информацията и видеото на разговора с доц. Татяна Йончева в уебсайта на АГРИ. БГ