България има двуполюсно земеделие – произвеждат се основно 5 култури, всичко останало се внася – плодове и зеленчуци, месо и други, коментира акад. Атанас Атанасов от Съвместния геномен център към СУ „Св. Климент Охридски“ по време на международната конференция „Устойчивото земеделие и селските райони в контекста на климатичните промени“, организирана от Института по аграрна икономика (ИАИ) към Селскостопанска академия.
На България е нужно интегрирано земеделие, стана ясно от презентацията на акад. Атанасов, като трябва да се търсят начини за преодоляване на водния дефицит и увеличаване на площите с поливно земеделие.
„Три са подходите за преодоляване на водния дефицит: стратегически, технологични и агрономически”, категоричен е ученият.
Създаването на нови сортове и замяната на досегашните видове с нови, например царевица със сорго, представляват стратегическо решение за преодоляване на водния недостиг. В технологична посока трябва да се работи по изграждането и възстановяването на изкуствените и естествените резервоари за вода, преработката на отпадни води, интегриране на дигитализация, обезсоляване на почвите, както и въвеждане на системи за капково вместо гравитачно напояване. От агрономическа гледна точка мярка за намаляване на водния недостиг е подобряване на контрола върху плевелите, навременна сеитба и прибиране, както и поливане нощем и в хладните часове на деня, категоричен е акад. Атанас Атанасов.
По данни на земеделската общност в момента се напояват едва 2,5% от обработваемите земи у нас, като в най-добрите години на сектора този процент е достигал 28%.
Цялата информация – в уебсайта на AGRI.BG: https://agri.bg