Председателят на Селскoстопанска академия проф. д-р Васил Николов проведе работна срещна с колектива на Добруджански земеделски институт - Генерал Тошево. Обсъдено беше текущото състояние на Академията, резултатите от провежданите реформи, състоянието, направленията на научната дейност и перспективите за развитие на Добруджанския земеделски институт. Проф. Николов изрази притеснение от намаляването на броя на учените в Академията през годините. Той посочи, че сегашната форма на организация на научната дейност, при която съотношението на учените към помощния състав е 1:3 е неефективна. Необходимо е да се работи за увеличаване на броя на учените, чрез постепеннно трансформиране на местата за научно- техническия състав. В тази връзка Управителният съвет на Селскостопанска академия е приел решение, за отпускане на стипендии, за подпомагане на специалистите, които желаят да повишат образователната си степен, за да имат възможност да започнат работа на научни длъжности. „Научната дейност трябва да се ръководи от хабилитираните учени и да се извършва от асистенти и докторанти, които имат ясна перспектива за бъдещо развитие“- отбеляза председателят на академията.
Източник: bgsever.info
По традиция на днешния празник „Зарезан” Институтът по лозарство и винарство в Плевен събра десетки гости и служители на научното звено. Сред официалните лица на празника бяха кметът Георг Спартански, председателят на Общинския съвет Мартин Митев, зам.-областният управител Красимир Трифонов, народният представител Чавдар Велинов, председателят на партия АБВ Румен Петков, общински съветници и дейци на науката и културата. Директорът на института проф. Иван Пачев приветства гостите и заяви, че научното учреждение успешно продължава да се справя с основните си задачи – създаване на нови винени и десертни сортове грозде.
Проф. Пачев обяви, че засега тази година се развива много успешно за лозовата реколта и не са констатирани измръзвания. По думите му вече са утвърдени трите най-нови сорта, селекционирани в института – „Миро”, „Найден” и „Йоана”, и до края на годината ще получат сертификат и възможност за стопанското им приложение. Всяка година научният институт произвежда над 40 хиляди лозички, които редовно не достигат за желаещите да си посадят лозе. Проф. Пачев потвърди, че най-много се търсят устойчивите на студ и гъбични заболявания сортове. Най-успешните сред тях са „Кайлъшки рубин” и „Плевенски фаворит”. За последните 30 години, откакто е започнал преходът у нас, Плевенският институт е създал 24 сорта, похвалиха се специалистите.
По-късно домакини и гости продължиха празника със зарязване на лозята в базата на института в местността „Томовското” край Плевен. За доброто настроение на празнуващите по традиция на този ден се погрижиха музикантите и танцьорите от Северняшкия ансамбъл.
На 14.02.2019 г. ИЗС „Образцов чифлик” гр. Русе за поредна година, отбеляза деня на лозаря Трифон Зарезан, известен като първият земеделски празник, който поставя началото на земеделската работа за настоящата година. Тържеството този път бе организирано съвместно с Професионална гимназия по селско стопанство „Ангел Кънчев”.
По традиция в опитното лозе на Института се събраха гости и домакини, които извършиха ритуала по зарязването на лозето.
На тържественото зарязване присъстваха: проф. д-р Васил Николов - Председател на Селскостопанска академия София, г-жа Росица Георгиева - Директор РУО гр. Русе, Красен Колев - Кметски наместник ДЗС и Образцов чифлик, Борислава Братоева –Директор Областна дирекция „Земеделие” гр. Русе, Дамян Малчев- агроном, представител на фирма BASF и представители от др. институции. Поздравителен адрес беше получен от Кмета на гр. Русе- г-н Пламен Стоилов.
Приветствие по случай празника поднесоха проф. д-р Васил Николов - Председател на Селскостопанска академия София, г-жа Росица Георгиева - Директор РУО гр. Русе инж. Милена Досева - Директор на Професионална гимназия по селско стопанство „Ангел Кънчев”.
Директорът на Института доц. д-р Галина Дякова поздрави колектива и пожела на всички успешна година и добра реколта: „Ние не сме крупни производители на грозде и вино, но имаме основание да празнуваме, защото тук са създадени прекрасни десертни сортове с изключителни качества, търсени не само в България , а и в цял свят. Последните ни сортове са винени, аналози на традиционните бели сортове, но с изразена устойчивост на болести, което ще се наложи за производство на екологично чисти вина. Това е основание да сме горди от постиженията си, ние сме преди производителите на вино, още повече, че тук в Професионалната гимназия по селско стопанство се подготвя нашата смяна” , подчерта доц. д-р Г. Дякова.
Бъдещите фермери от ПГСС „Ангел Кънчев” поздравиха домакините и гостите с артистично изпълнена художествена програма, посветена на Трифон Зарезан, а танцов състав Зора внесе настроение на празника с ритмите на народните танци и своите изящни изпълнения.
Водосвет за здраве и берекет отслужи отец от Илчо от Русенската митрополия
Източник: ИЗС -Русе
Председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов се срещна с колектива на Института по рибни ресурси - Варна. Обсъдени бяха въпроси свързани с научното израстване, възнаграждеденията, научните проекти, по които работят учените и бюджетите на институтите.
Председателят на Селскостопанска академия проф. д-р Васил Николов участва в тържественото зарязване на лозята в Русе.
Събитието се проведе в лозовите масиви на Института по земеделие и семезнание "Образцов чифлик" - Русе.